Så har semestern då äntligen inletts. Kom nyss hem och bytte om till "daglig dräkt", som det heter i lumpen, dvs ett par lagom skitiga väl ingågna gröna brallor, och nu känner jag mig väldigt skönt ledig.

Hur blev det då med kameran? Den gamla är och förblir död, verkar som sensorn gett upp, allt funkar utom att det inte uppstår några bilder, och då förlorar det ju lite av meningen med fotografering, tycker jag i alla fall. Så jag tog mig en sväng, först till Elgiganten som ligger i grannskapet till jobbet. Där fanns inget som tilltalade värst mycket. Gick vidare till Expert i Strömpilen och hittade där Panasonic DSC-F30.

14 Mpix, 8x Zoom, HD-filmning, optisk bildstabilisering, liten och hanterlig, förefaller vara ganska väl motsvarande vad jag ville ha.

Panasonic.jpg
Panasonic.jpg (12.25 KB) Visad 1371 gånger


Så då var det problemet löst mot förlust av ett par tusenlappar. Nu skall jag pyssla om lite detaljer på hemmafronten, packa bilen för resan och i morgon förtära sill och nypotatis, några pilsner och nån nubbe. På lördag fm bär det av mot söderns nejder.

7 kommentarer | Läst 11093 ggr

Mer om bloggaren

Användarvisningsbild

totte

Huggarmästare

Blev medlem: lör 29 mar 2008, 01:23

Tottes blogg
Den här bloggen har handlat rätt mycket om renovering av småmaskiner. Har hittills skrivit om en Gilson snöslunga från 1977 och en dito från 1971. En från 1981 har nu ersatt 77:an som bruksmaskin. Renoveringen av en gammal tvåhjulstraktor av något oklart urprung blev klar våren 2010. 2CVtrac, min lilla traktor med Citroënmotor blev någorlunda klar våren 2012.

Projekt Emilia, en Citroën 2CV från 1955, som jag skrivit mycket har jag nu lämnat över i andra händer.

Så blir det nog fortfarande mest om det jag håller på med i vårt nya hem i Skåne.

Lite motorsågar, vedhantering och sådant blir det ibland och sen så pladdrar jag på lite mera allmänt ibland när lusten faller på. Inte mycket till skogs-blogg alltså, men det är frivilligt att läsa som tur är :D

Kommentarer

av totte tor 24 jun 2010, 15:57
Rättelse: Kameran heter DSC-FS30
av Robertberg tor 24 jun 2010, 21:57
Det är en då en himlans tur att pixlar inte har ett vidare värst högt styckpris!!
av totte tor 24 jun 2010, 22:11
obantteg skrev:Det är en då en himlans tur att pixlar inte har ett vidare värst högt styckpris!!


En korrekt observation! :grin:
av stegmaster tor 24 jun 2010, 22:25
Såg riktigt fint ut.
Har du hinnat testa HD film funksjonen ennu???
Skulle vore trävligt att se hur HD film blir med en sånn Kamera.
av swemil tor 24 jun 2010, 22:41
Det var en fin kamera du hadde köpt, fast att det inte var Canon. :grin:

Fick idag inse att jag bör köpa meg en varningsvest med Photo på ryggen.
Var några sura norrbaggar som funderade vad det var för landskapsmotiv jag tog med 500mm
(och för dem som funderar så var det landskap mot Venabufjellen)
Bör nog ha på mig den när jag står efter vägen och fotograferar av å till, men då tvärnitar väl alla bilar som tror att det är en laser man har riktat mot dem =))

Det är faktiskt rätt kul, sedan man har en Volvo med flera antenner på taket och mörka rutor. 8)
av totte tor 24 jun 2010, 23:11
Stegmaster: Har faktiskt gjort ett snabbtest med HD, men det var mest för att testa hur stor filen blev, och det blev ca 4 Mb/sekund. Skall väl prova senare med lite riktiga filmer.

Swemil: Jotack, nu har jag hunnit gå igenom menyer och sånt och fått lite koll på vad som finns och hur det funkar och jag känner att vi kommer att vara sams jag och kameran. Mycket snabb och säker autofokus, effektiv bildstabilisering och en sjujäkla zoom är saker som jag uppskattar mycket.

Funderade också på en Canon Ixus, minns inte numret nu, men den hade inte riktigt samma kapacitet som den här, annars är den otroligt tunn och bekväm. Men jag har lite fördomar mot Canon, hade en Powershot för några år sen och den var rätt tveksam på många sätt. Sämst var att skydslamellerna på objektivet inte tålde ett dammkorn utan att hänga sig så man fick peta upp dom. Också var den urusel i svagt ljus.

Hähä, skulle vara intressant att se dig stå där som en annan Smokey the Bear och sätta skräck i bilisterna :lol:
av swemil fre 25 jun 2010, 08:31
Skall testa under semestern. Bara jag finner laddaren til videokameran, så kanske vi får se en å annan tvärnit :)