Sturestelben skrev:Ok,men skogsbolagen använder ju sig utav gps när det avverkas....!?
Sturestelben skrev:Ok,men skogsbolagen använder ju sig utav gps när det avverkas....!?
Niking skrev:Palms skrev:Niking skrev:Håller med Fredrik! Kolla om det inte finns några gränsrör där, som i.o.f.s. kan vara översätta och/begravda. Metallsökare brukar funka bra.
/Niklas
I brist på metallsökare så kan det funka att krypa omkring med en kompass nära marknivå och titta på när visaren reagerar. Kan vara lite jobbigt om man inte har en susning om vart röret ska vara!
Den tekniken har jag aldrig provat. Men det funkar säkert. Det som dåliga orienterare kallar för "malm i backen", får nu en helt ny innebörd!
/Niklas
Sturestelben skrev:Ok,men skogsbolagen använder ju sig utav gps när det avverkas....!?
Elfving skrev:För ett antal år sedan var jag ute med en Garmin fick-gps med inbyggd karta. Vid den tidpunkten hittade manicken kända rågångar med meterprecision. Om jag gör samma sak idag hamnar jag ibland 6-7 meter fel. Ägarna av GPS satelliterna, dvs amerikanska försvaret har möjlighet att slå på en försämring av precisionen vilken gör att alla andra gpser än deras egna får sämre precision. Jag tror att denna försämring var avslagen av någon orsak vid den första tidpunkten som jag testade, vill minnas att det stod om det i tidningarna också.
Menar alltså att vanlig gps inte duger till rågångar, det måste till nåt bättre t ex d-gps som lantmäteriet har.