/Niklas
Jag får inte upp någon karta, hur kan ett anrop se ut?
Exemplet visar hur ett anrop i verifikationsmiljön ser ut för att visa en kartbild från exempelvis Topografisk webbkartan.
http://maps.lantmateriet.se/topowebb/wms/v1?
VERSION=1.3.0&
SERVICE=WMS&
REQUEST=GetMap&
EXCEPTIONS=XML&
LAYERS=topowebbkartan&
CRS=epsg:3006&
BBOX=6726137.243625794,613782.6258274673,6731769.243625765,619414.6258388606&
WIDTH=512&HEIGHT=512&
FORMAT=image/png
Hur beräknar jag en BBOX till ett WMS-anrop centrerad kring en punkt?
I ett GetMap-anrop är det följande parametrar som definierar kartbildens utbredning:
Beräkning av en BBOX centrerad runt en punkt görs på följande sätt:
Känd punkt (centerE,centerN)
Beräkning av BBOX:
minE = centerE - bildupplösning * WIDTH / 2
maxE = centerE + bildupplösning * WIDTH / 2
minN = centerN - bildupplösning * HEIGHT / 2
maxN = centerN + bildupplösning * HEIGHT / 2
Jag har problem med att konsumera WMS:en från min klient?
WMS-standarden finns i flera versioner. De man pratar om är WMS 1.1.1 och WMS 1.3.0. Stödet för version 1.1.1 är störst både bland klienter och WMS-servrar. Stödet för version 1.3.0 börjar komma i flera klienter och servrar.
Den största skillnaden mellan versionerna är axelordningen vid koordinatangivelse.
WMS 1.1.1 är alltid Easting Norting, WMS 1.3.0 skall följa definitionen för Referens/Kooordinatsystemet, vilket för Sweref99TM är Northing Easting.
Detta gör att komplexiteten ökar vid implementation av 1.3.0 både på klient och serversidan. Det finns även andra skillnader som i vissa klienter (till exempel vissa versioner av ArcMap, AutoCad) inte verkar implementeras riktigt.
svampbob skrev:Nu släpps ännu mer är det bra eller dåligt?
http://computersweden.idg.se/2.2683/1.6 ... ntmateriet