tis 16 aug 2011, 09:50#135885
Så en fråga från beställarsidan (dvs vi som representerar privata skogsägare): Ni som röjer och har olika former av GPS-utrustning, vad vill ni helst ha från oss och hur tar vi på bästa sätt fram det? Hur hittar en lindrigt tekniskt orienterad skogsägare dessa på bästa sätt?
För att delvis besvara min egen fråga så har jag via Google Maps satellitbild på måfå sett ut en öppning i ett skogsområde. Om man zoomar kan man nästan se enskilda träd och därmed ganska noga få fram ev hörn på t.ex. en plantering. Sedan gjorde jag så här:
1) Genom ett högerklick fås en meny där man kan välja "Vad finns här".
2) En grön pil hamnar på kartan.
3) Klickar jag på den så får jag en ruta med koordinater på två olika former där den första är klassisk latitud-longitud.
På detta sätt skulle jag kunna få fram t.ex. hörn-koordinater på ett bestånd.
Så till röjarna igen:
- Är ovanstående ett bra sätt?
- Är ni hjälpta av dessa koordinater?
- Vilken form är vanligast i era GPS:er? Finns som sagt två varianter på Google.
- Har ni någon erfarenhet av dessas riktighet och nogrannhet, dvs hämtat från Google Maps på detta sättet?
- Jag hoppas att en papperskarta alltid är det viktigaste underlaget och att ev koordinater används som extra stöd? Jag menar en siffra som skrivits/lästs fel kan ju få stora konsekvenser, medan en kartbild ofta är ganska säker...