mån 08 okt 2007, 18:57#12111
Skogshuggarn skrev:Niking skrev:Skogshuggarn skrev:Där slog du nog "huvvet i rågångsröset", Sundhult
Magellan Explorist XL med "Map On Demand" har både fått "bäst i test", samt gott bruksbetyg.
Det som slår allt är ändå toleransen, eller rättare sagt "felmarginalen". på dosan.
Den lär visst vara såpass liten som +- 0.5 M
Någon här som hunnit med att shoppa EX/XL???.
Jag är sugen!.
Min erfarenhet säger att noggrannheten hos Explorist XL i skog oftast ligger på 10-20 meter, men kan ibland vara betydligt större (speciellt i gammal skog). Dessutom tillkommer onogrannheten i själva fastighetskartan (Map on Demand), som ibland kan vara avsevärd.
Magellan skriver att noggrannheten ligger "inom 3 m", och jag har uppg på att det stämmer såpass bra som +/- 0.5 m från en "praktisk brukare" och tillika skogsägare.
Kan det vara frågan om ren bondtur här, att allt stämmer ihop med karta/GPS och de "faktiska" gränserna?, eller har dom "förskönat toleransvärdena", månne?.
+/-10-20 meter, eller mer!, är ju på tok för stora felmarginaler.
För det första gäller "
inom 3 meter" enbart på öppen mark
utan s.k.
multipath (flervägsmätningar). I skog blir det mycket multipath och då gäller helt andra (och sämre) siffror på noggrannheten. För det andra gäller detta då
EGNOS signaler tas emot (WAAS om du befinner dig på andra sidan Atlanten). Det är inte alltid som EGNOS når fram i skog! För det tredje gäller detta under förutsättning att det
inte finns några som helst
atmosfärsstörningar mellan GPS-satelliterna och mottagaren (avståndet är ca 2000 mil)! För det fjärde gäller detta enbart när det är en bra
satellitkonfiguration (PDOP lägre än ca 4), vilket dock inträffar ca 90-95 % av dygnet.
Vad uppgifterna på 0,5 meter onogrannhet beträffar, så har nog din källa helt enkelt föväxlat noggrannhet med antalet visade siffror (som på hobby-GPS ofta brukar vara på meternivå i RT 90. Således vet han inte alls vad han snackar om!
Om du och din källa verkligen vill testa noggrannheten i skog hos en hobby-GPS (typ Magellan Explorist XL, Garmin m.fl.), kan ni förfara på följande sätt:
1 Slå ner en käpp (t.ex. elstängselstolpe) och lagra positionen i GPS som en POI/Waypoint/brytpunkt. Se till att verkligen ha mottagaren rakt över käppen när positionen lagras. (Detta steg kan med fördel göras på morgonen innan skogsarbetet påbörjas).
2 Återvänd till platsen några timmar senare (t.ex. vid första kafferasten) och låt GPS-mottagaren guida er till den nerslagna käppen. Slå ner en ny pinne när mottagaren visar att ni är helt framme vid första käppen (avstånd 0 meter enligt GPS-mottagaren). Bli inte förvånad om det skiljer en del mellan käpparnas positioner.
3 Återupprepa föregående punkt några gånger med några timmars mellanrum (t.ex. vid lunch + eftermiddagsfikat + arbetsdagens slut). Slå ner nya käppar varje gång.
4 Mät avståndet mellan de olika käpparna och analysera resultatet. Fundera om du tycker att testade noggranheten duger för att ta ut ägogränser i skog!
/Mät-Niklas
www.matniklas.se