Stihl annons 3

1 användare online just nu: 0 registrerade, 0 dolda och 1 gäst



Ponsse sidebanner

m3sk i plant/röjskog?

Postat i kategori Föryngring

m3sk i plant/röjskog?

Inläggav Fractalstar » ons 18 jul 2012, 13:51

Jag ska försöka uppdatera min skogsbruksplan med avseende på föryngringar och röjskog. Under åren (5-8 år tillbaka) har självföryngrade/planterade avdelningar växt till sig samtidigt som röjskogen röjts. Problemet är att skogsbruksplanen inte hållts uppdaterad på föryngringarna och därmed ser det ut som vi har väldigt mycket K1, när det i verkligheten står 1-3 meter höga tall,gran och björkar beroende på avdelning.

Vi har skogsbruksplanen i pcSkog. Ändrar jag från K1 till R1 så kräver programmet att m3sk anges. Jag antar att det är först senare som skogskubiken spelar roll (vid gallringsmallar etc.) så jag kan nog fylla i vad som helst?

Finns det någon som gjort skogsbruksplaner i pcskog som skulle kunna tala om vad som är brukligt att ange i m3sk i plant/röjskog?
Fractalstar
Nykomling
 
Skogsinlägg: 1
Blev medlem: mån 30 maj 2011, 22:38
Har gillat: 0 ggr
Har gillats: 0 ggr

Re: m3sk i plant/röjskog?

Inläggav Skogsola » ons 18 jul 2012, 14:56

En schablonsiffra som jag hört är medelhöjden i kvadrat. Dvs tre meter högt= 9m3sk avrundat 10.
fyra meter högt= 16 avrundat 15 m3sk. Det är naturligtvis inte exakt men det är i alla fall en siffra.
Skogsola
Huggarmästare
 
Skogsinlägg: 1584
Skogsbilder: 1
Blev medlem: tor 26 jan 2006, 09:50
Ort: Värmland
Har gillat: 42 ggr
Har gillats: 173 ggr

Re: m3sk i plant/röjskog?

Inläggav Chainsaw Charlie » ons 18 jul 2012, 20:10

Skogsola skrev:En schablonsiffra som jag hört är medelhöjden i kvadrat. Dvs tre meter högt= 9m3sk avrundat 10.
fyra meter högt= 16 avrundat 15 m3sk. Det är naturligtvis inte exakt men det är i alla fall en siffra.


Det är vad jag använder när jag gör planer också. Sen kan man lägga till lite till om det är väldigt tätt och oröjt. Pcskog är i vilket fall dåligt på att räkna upp volymen i röjbestånden men ganska bra i gallring och slutavverkningsskogar förutsatt att rätt SI är angett från början.
Here's to a logger who fills a need,
from houses to paper, from one little seed.
For those of you who wish to disagree,
try wiping your arse without felling a tree.
Chainsaw Charlie
Medelhuggare
 
Skogsinlägg: 123
Blev medlem: tis 22 feb 2011, 13:21
Ort: Blekinge
Har gillat: 12 ggr
Har gillats: 31 ggr


Återgå till Föryngring



Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 1 gäst