Bilder i skogen - Geotagging
Postat: tor 15 jul 2010, 14:43
Med programmet http://www.geosetter.de/en är det enkelt att lägga in koordinatera och fotoriktning för sina digitalbilder. Både manuellt, men även - enklast - med GPS. Så här gör du:
1) Synkronisera tiden i din kamera med GPS:ens tid, gärna på några sekunder när.
2) Gå en sväng i skogen med GPS:en på, och ta lite bilder på dina röjnings- eller gallringsbestånd tex. Du kan antingen notera fotoriktningen manuellt, eller helt enkelt välja att fortsäta gå i samma riktning som du tog fotot. Detta för att du enklare skall komma ihåg åt vilket håll du riktade kameran.
3) Exportera spåret du har gått till en GPX-fil (beror på vilken GPS du har)
4) Starta programmet GeoSetter, och peka på den katalog du har bilderna.
5) Välj synkronisera med GPS, Geosetter lägger nu ut bilderna i kartan
6) Lägg in fotoriktning manuellt (om du vill)
Det skall se ut något sådant här då:
7) Därefter kan du exportera till Google Earth med miniatyrer
Detta blir då resultatet:
Jag hoppas kunna se förändringar över åren i mina bestånd med den här metoden. Vi får väl se, just nu har jag massa gamla bilder som jag glömt var de är tagna...
Med dagens flygbilder från Lantmätaren går det att räkna antalet plantor per ha från datorn. Synd att de är så dyra bara.
Not 1: Några kameror har GPS inbyggda, då kan man hoppa direkt till steg 7!
Not 2: Har man - som jag - en hög bilder där jag inte hade GPS:en med mig, går det utmärkt att lägga in position manuellt. Exemplet ovan har manuellt inlagda bilder.
1) Synkronisera tiden i din kamera med GPS:ens tid, gärna på några sekunder när.
2) Gå en sväng i skogen med GPS:en på, och ta lite bilder på dina röjnings- eller gallringsbestånd tex. Du kan antingen notera fotoriktningen manuellt, eller helt enkelt välja att fortsäta gå i samma riktning som du tog fotot. Detta för att du enklare skall komma ihåg åt vilket håll du riktade kameran.
3) Exportera spåret du har gått till en GPX-fil (beror på vilken GPS du har)
4) Starta programmet GeoSetter, och peka på den katalog du har bilderna.
5) Välj synkronisera med GPS, Geosetter lägger nu ut bilderna i kartan
6) Lägg in fotoriktning manuellt (om du vill)
Det skall se ut något sådant här då:
7) Därefter kan du exportera till Google Earth med miniatyrer
Detta blir då resultatet:
Jag hoppas kunna se förändringar över åren i mina bestånd med den här metoden. Vi får väl se, just nu har jag massa gamla bilder som jag glömt var de är tagna...
Med dagens flygbilder från Lantmätaren går det att räkna antalet plantor per ha från datorn. Synd att de är så dyra bara.
Not 1: Några kameror har GPS inbyggda, då kan man hoppa direkt till steg 7!
Not 2: Har man - som jag - en hög bilder där jag inte hade GPS:en med mig, går det utmärkt att lägga in position manuellt. Exemplet ovan har manuellt inlagda bilder.