Kan de ha slarvat med gränsutsättningen?
Postat: tis 07 jul 2009, 11:50
År 1929 avsöndrades en del av min nuvarande fastighet till ett litet torp. Gränsen ritades in på karta (se nedan), och markerades i naturen där det står "ds" med en dubb i sten. Nu till det märkliga. De markeringarna i hörnen dör gränsen byter riktning har jag hittat, det var inte svårt. Fet metalldubb tydligt ovan mark. De andra fyra som ligger "på linje" har jag inga spår av alls. Då har jag ändå letat länge och noga, och mätt med måttband.
11 år senare, 1940, så utfördes laga skifte på 'stamhemmanet' och karta ritades. Där fanns bara hörnen med och var dessutom koordinatsatta. Inga spår av markeringarna "på linje" i den kartan.
Kan det vara så att man aldrig huggde upp mellanmarkeringarna i stenen, att man snålade in på det trots att man ritade in på kartan?
På en annan gräns jag har, där två kartor beskriver samma gräns, stämmer det inte där heller särskilt bra.
Vad är era egna erfarenheter av gamla gränser från kartor? Eller är jag den ende här som är intresserad av gamla gränsmarkeringar och kartor?
11 år senare, 1940, så utfördes laga skifte på 'stamhemmanet' och karta ritades. Där fanns bara hörnen med och var dessutom koordinatsatta. Inga spår av markeringarna "på linje" i den kartan.
Kan det vara så att man aldrig huggde upp mellanmarkeringarna i stenen, att man snålade in på det trots att man ritade in på kartan?
På en annan gräns jag har, där två kartor beskriver samma gräns, stämmer det inte där heller särskilt bra.
Vad är era egna erfarenheter av gamla gränser från kartor? Eller är jag den ende här som är intresserad av gamla gränsmarkeringar och kartor?