Valmet 890
Överhuggare
 
Inlägg: 543
Blev medlem: sön 16 dec 2007, 19:01
Ort: Kalix
Skogsblogg: Visa blogg (182)
Sök bloggar

Avancerad sökning

53 användare online just nu: 10 registrerade, 0 dolda och 43 gäster





Länge sen sist....

Permanent Länkav Valmet 890 tor 29 okt 2009, 17:56

Ja nu var det länge sen sist man skrev nånting!... Borde väl hänt en del sen dess iaf.
Ja vi var ju då in på 2000 timmars service med skördaren, men det är ju ett tag sen nu. Hade egentligen inga fel så det var bara att göra alla de punkter som servicen innebar, oljor och filter, efterdra och kolla allt möjligt.

Samtidigt som den var inne så hade vi ut en splitt ny 890.3 på demo, kul att testa en 8 hjuling. Och nog gick den riktigt bra, egentligen har det inte hänt så väldigt mycket från våran .2a känns det som, fått hydrauliska stolpar på loadflexet, det kändes fint fränst för att det blir väldigt lågt att lyfa virket då man har stolparna nere.
Kranen går också väldigt mjukt och fint nuförtiden, där har det gått mycket framåt sista tiden.

KOmfortmässigt så är skillnaden mellan 6 och 8 hjul störst när man lastar, det kommer inte in lika mycket skakningar från kranen i hytten på 8 hjulingen, då man larvar så är jag lite kluven om vilken som är bättre, beror nog på terräng kanske. Ibland kändes det som att den rullade på mjukare men ibland kom det nån jäkla smäll som man inte hade väntat sig. Den vi körde hade band runtom.
PÅ ett sätt känns valmet skotarna lite "tråkiga" nu då rottne kommit med sin hyttdämpning och JD med sin snurrhytt men å andra sidan så är valmeten ett säkert kort amn vet att den funkar i ur och skur ;)
Alla verkar ju itne så imponerade över 1510an härikring iaf, hoppas man får chansen att testa en några dagar framöver. Vore även kul att testa en F18.

Sen efter att vi ahft 890n var jag ut och demokörde den hos ett sveaskogs gäng i närheten, dom körde 1710 nu, men dom var väldigt positiva åt valmeten.
Igår var jag ut med en likadan 911.4 som vi har på demo åt ett annat grönt gäng här i närheten....

Annars så skotar jag i veckan och förra också för den delen, vi håller på med en post på 1200 kubik, ganska dålig skog och svag mark, mest gran och björk. Tror medelstammen är runt 0,10. det rä rätt långt att skota också ungefär 1km till virket var det idag, men det är nog på gränsen att vi blir klara i veckan, då blir det en ny skrotfläck på runt 1000 kubik en mil bort.

Maskinerna går bra, har inte alls varit nånting på länge nu :smile:


Avverkar med en 911.4 med 360.2
Skotar numer med en Rottne F18
4 kommentarer Visad 1582 ggr
Kommentarer
Re: Länge sen sist....

Permanent Länkav Golddigger tor 29 okt 2009, 21:07

Hmmm...
"Funkar i ur och skur"
Våran 860.3 måste vara värdens största Måndagsexemplar för den funkar inte i ur och skur.
Men den är trevlig att köra om det bara varit en bättre hytt.
Eco Log 560C / Logmax 5000C
Användarvisningsbild
Golddigger
Medelhuggare
 
Inlägg: 123
Blev medlem: lör 12 maj 2007, 22:57
Ort: Västerbotten, Tvärålund
Skogsblogg: Visa blogg (0)
Re: Länge sen sist....

Permanent Länkav Valmet 890 fre 30 okt 2009, 17:34

Golddigger skrev:Hmmm...
"Funkar i ur och skur"
Våran 860.3 måste vara värdens största Måndagsexemplar för den funkar inte i ur och skur.
Men den är trevlig att köra om det bara varit en bättre hytt.


Jasså!! Och jag tycker dom flesta bara går och går.... Vad har då racklat? Eller är det enklare att fråga vad som inte racklat? :wink:
JO hytten borde dom göra nånting åt nu, börjar vara dags.
Avverkar med en 911.4 med 360.2
Skotar numer med en Rottne F18
Valmet 890
Överhuggare
 
Inlägg: 543
Blev medlem: sön 16 dec 2007, 19:01
Ort: Kalix
Skogsblogg: Visa blogg (182)
Re: Länge sen sist....

Permanent Länkav tikkto lör 31 okt 2009, 18:58

Tog du ingen bild på 890.3:an när du provkörde? Vi som kör tankbil har fetisch för skotare, så keep 'em coming.
tikkto
Nykomling
 
Inlägg: 2
Blev medlem: tis 10 mar 2009, 18:38
Skogsblogg: Visa blogg (1)
Re: Länge sen sist....

Permanent Länkav Valmet 890 lör 31 okt 2009, 19:47

tikkto skrev:Tog du ingen bild på 890.3:an när du provkörde? Vi som kör tankbil har fetisch för skotare, så keep 'em coming.


Haha jo jag tror att jag har nån bild i telefon, men jag har ingen kabel här nu men ska försöka fixa det till veckan ;)
Avverkar med en 911.4 med 360.2
Skotar numer med en Rottne F18
Valmet 890
Överhuggare
 
Inlägg: 543
Blev medlem: sön 16 dec 2007, 19:01
Ort: Kalix
Skogsblogg: Visa blogg (182)

Vilka är online

Registrerade användare online: BingBot [bot], Brickan, Google [Bot], Google Feedfetcher, Klargplutte, Matte_J, Midgård, opekka, Sune_, Yandex