Så var bakändan på ramen fixad. Den skulle ju breddas något för att få bättre spel för hjulen och så ville jag förlänga hjulbasen en dm. I kväll blev det alltså vinkelslip och svets. Det jag funderat ut var att det är enklare att ändra hela ramen än att flytta hjulfästena. Och dessutom skulle det inte gått att bara flytta bak fästena, då hade kedjedreven inte fått plats.
Ramen skars av en bit framför fästena. Sen delade jag bakstammen på mitten.
Nästa åtgärd var att svetsa i en 8 cm bit i bakstammen. Balkbitar har jag från det bortkapade draget som satt på.
Sen svetsades förlängningsbitar på på ramen. Slutligen svetsade jag dit bakdelen igen, nu med 4 cm överlappande de ditsvetsade bitarna på utsidan.
Så blev ramen 1 dm längre och bakhjulen kommer att sitta fyra cm längre ut på var sida. Har svetsat med OK 48.00, 2.5 mm och 100 - 110 A, och slipat X, och svetsat från båda sidor, så jag är inte orolig för att det inte skall hålla.
Kontrollmätningar visade att det blivit helt rätt ingen skevning på något håll. jag la också en hel del tid på att spänna upp bitarna med tvingar och vinkeljärnsbitar, det lönar sig att inte ha brått när man gör såna här operationer.
Nästa ingrepp blir att flytta ihop de främre rambalkarna några cm för att få bättre plats för styrutslag och framaxelpendling.











