Stihl annons 3
lfq
Semi-proffs huggare
 
Inlägg: 297
Blev medlem: mån 12 sep 2005, 14:28
Ort: N Småland
Skogsblogg: Visa blogg (25)
Sök bloggar

Avancerad sökning

53 användare online just nu: 20 registrerade, 1 dolda och 32 gäster





Tillbaks i skogen

Permanent Länkav lfq mån 30 jul 2012, 21:29

Ja snart är det dags att ta nya tag i skogen igen även om det inte är den rätta årstiden för skogsjobb. Men med fullsprayade byxor ska jag väl klara mig utan fästingar den här gången när jag ska ut och röja igen. Fick däremot tre stycken när jag röjde på Skånetomten. Testade en ny typ fästingborttagare som fungerade perfekt på de där riktigt små minifästingarna. Tog bort tre stycken på min fru också.

Annars har det varit lugnt sedan maj då jag var tvungen att korta ner tjocktarmen pga av en otrevlig tumör som tyckte att min mage var en passande växtplats. Blev ordinerad tre månader utan tunga lyft så därför har jag undvikit skogsjobb.

Istället har det blivit en del jobb gjort på huset plus mer tid med frun, vilket hon verkar ha uppskattat. Vi var nere i Skåne när det var som hetast - pendlade mellan 25 och 30 grader vilket betyder kall öl plus skugga. Jag hann däremot två riktigt tuffa rullskidpass längs cykel- vägar och små bilvägar längs kusten. Lite för kallt i havet ( ca 15 grader) gjorde att jag sparade avkylningen till vi kom hem. Lite svårt att hitta klass I stockar i den kustnära tallskogen. Inte meningen heller eftersom deras uppgift mer är att binda sanden.
Fina tallar


Snart drar jag ner igen med motor- och röjsåg. Det är konstigt att när man planterar de små träden så tänker man ofta inte på att de en gång blir stora och tar plats. Så nu kommer en avenbok (ca 25 år, bilden gick inte att bifoga) att ryka plus att jag kommer att gå hårt åt grannens grenar som hänger in på vår tomt. Men det kommer han nog bara att uppskatta. Allt sparas till majbrasan som ligger på en hög kulle och lyser upp halva Skåne.
Bilagor

Senast redigerad av lfq tis 31 jul 2012, 06:07, redigerad totalt 3 gånger.

3 kommentarer Visad 21016 ggr
Kommentarer
Re: Tillbaks i skogen

Permanent Länkav Uvskogen mån 30 jul 2012, 22:57

Fästingar verkar vara otäcka rackare, tur vi slipper dem. Klara mig bra med älglusen...
Artic Cat 550LTD (band), XYZ 310 kranvagn (uppgraderad med drivning),Husqvarna 343F, 350 och 550 XPG TB, Sthil MS200, Faxe tvärs&längs&iväg
Användarvisningsbild
Uvskogen
Huggarmästare
 
Inlägg: 1962
Blev medlem: sön 20 jul 2008, 18:33
Ort: Gagnef
Skogsblogg: Visa blogg (345)
Re: Tillbaks i skogen

Permanent Länkav jan larsson tis 31 jul 2012, 16:24

testa sjukvården är väll inget man längtar efter. men du verkar ha gjort din tyngsta del redan. hoppas o önskar att du är fri nu.
vi testar själva sjukvården båda två. frun med bortopererad tumör. som vi fortvarande väntar svar på, ca 6v. förmodligen pga. ovanlig sort. o jag själv som inte är färdig diagnostiserad men medicinerad. förvånansvärt väl mår vi o jobbar gör vi båda.

fästingar har jag ingen större respekt för efter rekordåren då man plockat hundratals på sig själv. man lär sig med tiden att känna igen när de kryper o kan plocka dem innan de fäster, samma när de fäst o snabbt kunna plocka dem. knott o mygg tycker jag är betydligt mycket värre.

höbärgningen har varit sen o dryg i år. men lyckades förra veckan bärga det sista från mossen kanontorrt o fint. så nu laddar även jag för fullt för att komma till skogs igen.
m.v.h. Jan L.
allting har sin tid men helst för en stund sedan.
jan larsson
Seniorhuggare
 
Inlägg: 156
Blev medlem: sön 07 sep 2008, 18:02
Ort: (p)o-län
Skogsblogg: Visa blogg (0)
Re: Tillbaks i skogen

Permanent Länkav lfq ons 01 aug 2012, 08:06

Tre avenbokar

Hej igen
Jan L: Ja, allt verkar ha gått bra och hoppas det samma för er två. Jag sköt upp TBE-vaccinationen pga operationen men nu ska det ske.

Nu fick jag in bilden på avenbokarna. Det är den i mitten som ska bort - svårt att urskilja i och med att kronorna snabbt brer ut sig. Men det är den med nedhängande grenar det gäler. Jag hade först ett jättejobb med gräset och fick slå hela planen med lie innan gräsklipparen gjorde resten. Nu kanske fästingarna försvinner till en del.
Bilagor
lfq
Semi-proffs huggare
 
Inlägg: 297
Blev medlem: mån 12 sep 2005, 14:28
Ort: N Småland
Skogsblogg: Visa blogg (25)

Vilka är online

Registrerade användare online: BingBot [bot], c fransson, Flisaren, Google [Bot], Google Feedfetcher, Henrik.E, just_det, Klargplutte, Lukas_Lundstrom, Mats J, Maxxum, sebastiansebastian, Skogshuggarninorr35, steffe24, Valfridsson, Yandex, zakki, zeetorg, Zixten, zzzack