Trejon ad
USER_AVATAR
Uvskogen
Huggarmästare
 
Inlägg: 1537
Blev medlem: sön 20 jul 2008, 18:33
Ort: Gagnef
Skogsblogg: Visa blogg (241)
Sök bloggar

Avancerad sökning

142 användare online just nu: 40 registrerade, 1 dolda och 101 gäster




Litet och väldigt roligt - min skog!


Att vara ny som skogsägare har varit, och är, en alldeles väldigt speciell resa. Jag har drömt om en skog i så många år och efter en massa års arbete och sparande, så lyckades jag få köpa en, som jag hade råd med, på nära håll. Om denna resa tänker jag berätta, med skiftande regelbundenhet.

Så väldigt kul!

Permanent Länkav Uvskogen fre 06 aug 2010, 17:17

Av olika anledningar tog jag av banden idag, hakade av vagnen, tog bort fjäderlåsningen, la ur lågväxeln och till sist tog ur fyrhjulsdriften. Ja, jag satte förstås på hjulen också

Sen åkte jag ut i skogen med min fyrhjuling. skulle inte dit, skulle bara åka en liten bit för att känna allt satt på rätt. Men det blev längre och längre och till slut hade jag åkt i över en timme iförd shorts och T-shirt. Inte optimal klädsel för detta, men 23 grader ,sol och hur kul som helst så blev det så ändå.

Avslutade med att åka uppför min snart 250 m nyfixade väg till den nyanlagda bäckfåran. Har flyttat på fåran så jag kan fortsätta med vägen (10-årsprojektet alltså).

Så här härligt, (se bilder nedan) kändes det för min fyrhjuling, minst lika mycket för mig också även om du inte ser mig. Det var länge sedan den fick sträcka ut sig, fjädra fritt och åka så håret fladdrar på föraren (nåja) :wink: Dessutom kändes det i armarna som jag fått servostyrning :smile:
Det är förstås lite fånigt att bli personlig med sin fyrhjuling, men vi har gjort så många saker ihop att det har blivit en relation. Hmm, undrar vad det kallas, man+maskin? :???: Känner mig rätt så "Pride" över det hursomhelst :wink:

Bilagor


Nuffield 10/42-67 & Kjällve lastare, Gisebo vedkärra 6-ton, Artic Cat 550LTD (band), XYZ 310 kranvagn (uppgraderad med drivning),Husqvarna 343F och 350, Sthil MS200, Faxe tvärs&längs
2 kommentarer Visad 5870 ggr
Kommentarer
Re: Så väldigt kul!

Permanent Länkav totte fre 06 aug 2010, 21:38

Som farsan brukade säga när vi kom ut på asfalten med bilen från den lilla krokiga grusvägen: "Skönt att kunna sträcka på benen!", och så gasade han på.
Homelite SXL-12 (1964) Brumi tvåhjulstraktor (1965) Gilson 55001 (1971), Gilson 55113 (1977), Jonsered 621, Jonsered 520 SP (1984), Husqvarna jordfräs T520 (1990),
Partner 4200 hobbysåg (2007)
Användarvisningsbild
totte
Moderator
 
Inlägg: 5457
Blev medlem: lör 29 mar 2008, 02:23
Ort: Vännäs, Västerbotten
Skogsblogg: Visa blogg (627)
Re: Så väldigt kul!

Permanent Länkav lilltrollet ons 11 aug 2010, 22:43

Fina bilder! Ju ledigare klädsel desto närmare naturen :D
lilltrollet
Nykomling
 
Inlägg: 0
Blev medlem: sön 25 apr 2010, 21:40
Ort: Uppsala
Skogsblogg: Visa blogg (0)

Vilka är online

Registrerade användare online: 80-90, bendel, BingBot [bot], Blacksmith, bm846, Cerwinbob, farma9t, Fredrik Kämpe, Goofy, Google [Bot], Google Adsense [Bot], Google Feedfetcher, granlien, Håkan Engström, jd6930, jeppe-larsson, johan123, Kenthf, Kjell S, lfar, M_M, magnusk, Majestic-12 [Bot], Matte_J, MickeBM, MSNbot Media, obantteg, Pärlan H21, r93, ralleville, sealing, skold_91@hotmail.com, T.B.O, timberjack810c, TimmberJack, Vedproducent, veidemann, Vesslan, Yandex, Zalman