Att vara ny som skogsägare har varit, och är, en alldeles väldigt speciell resa. Jag har drömt om en skog i så många år och efter en massa års arbete och sparande, så lyckades jag få köpa en, som jag hade råd med, på nära håll. Om denna resa tänker jag berätta, med skiftande regelbundenhet.
Äntligen! Tog mig ut i skogen idag för att köra ut lite av det jag gallrat före jul. Var också premiär med högre luftryck i däcken på vagnen. Förhoppningsvis skulle drivningen ta bättre. Det gjorde den. Den lilla snön som kommit gjorde nytta på det släta, men i backarna försvann den och isen kom fram. Det var en, med risk för att vara tjatig, en väldigt härlig dag ute i min skog idag. Några bilder som piggar upp kommer här.
003.JPG (479.35 KB) Visad 37 gånger
Litet lass första gången
010.JPG (349.5 KB) Visad 53 gånger
Fikapåsen på väg till vältan för en välförtjänt rast
015.JPG (244.82 KB) Visad 43 gånger
Börjar på och bli en bra hög nu
Lärde mig två saker idag: 1) Den nya fyrhjulingen är inte lika tung fram som den jag hade förut. Måste nog fixa till frontvikter på den så jag får på en 100 kg där fram. I uppförsbackarna så lyfter den nästan fram. Slår man på drivningen så blir det ännu sämre då den trycker upp framändan. 2) Det fungerar alldeles utmärkt att pulsera i backen på vagnen när man åker nedför en brant backe. Perfekt bromsverkan och ingen vikningstendens.
Jo, jag lärde mig en sak till förresten, framgår av filmen och är orsaken till rubriken
Joo, det där har jag provat också nerför backe. Jag upplever också att trots motorn så blir den lite lätt fram. Har ju samma atv, men en kranman T1900 vagn då. Går bäst köra virke som är runt 3-3,5 meter tycker jag annars blir det lite svårt att styra ibland. :-D
Har tagit ledig i morgon för att följa med inspektorn från mellanskog ut och titta på en gallring. Men sen ska jag tillverka ett fäste fram för att hänga på vikter. Provade med en säck med 50 kg och bara det gjorde stor skillnad. Ska göra i ordning så jag kan få på upp till 100 kg. Mer om det i kommande blogg tror jag (om det blir bra....)