Igår var jag himla effektiv med meckandet.
Telefonen lämnades i bilen hela dagen och jag fick stå ensam och skruva.
Fick ihop motorn utan större problem, fick borra och gänga lite nya fästpunkter i blocket och hittade en retur oljeslang från kompressorn som var helslut.
Hade lovat att komma hem lite tidigare och då gäller det ju att vara effektiv om det ska löna sig att åka iväg överhuvudtaget.
Mia och Elsa låg däckade i förkylning och magsjuka, Mia hade hög feber och Elsa kräktes och var febrig. Olle däremot var frisk och härjade runt som en virvelvind.
Jag hade min febersläng förra helgen, var helt sänkt på fredag och lördag.
Tur som var så började det släppa på eftermiddagen för jag hade lovat att stå och sälja pilsner på pubafton i byn, så det var bara att hoppa i bilen och köra 18 mil tur och retur för att mötas av ca 15 gäster. Inte den bästa kvällen i föreningens historia så att säga.
Och när man är den enda som är nykter och har bil på plats så blir det ju lite xtra körning innan alla är hemma, strax efter 3 fick man hoppa i säng.
Idag har det också hänt mycket, eller rättare sagt lite av varje.
Kom iväg lite sent på morgonen då det var nya spyattacker här hemma.
Väl på plats i byn började vi att lyfta i motorn i markberedaren, gick väldigt smidigt och den var på plats på ca 1 timme med alla fästen. Tänkte dyka in i virrvarret av hydraul och luftslangar blandat med elkablage till givare startmotor och generatorer som ska hitta si rätta plats men först ville farsan ha hjälp att felsöka lite i svågerns husvagn. Allt funkade utom bromsljuset, letade lite men hittade inget uppenbart fel. Då det är en ny vagn så ids man inte riva för mycket, den ska in en sväng för att få en AC monterad hos åf. och då får dom fixa bromsljusen oxå.
När vi var klara med det så dök postbilen upp med ett spännande paket, det var min vedpackningsram och ett gäng med 80 literssäckar som hade kommit.
Är flera veckor sen jag beställt dom så jag hade nästan glömt bort det, dom var restade vid beställningstillfället därav förseningen.
Var ju tvungen att provpacka lite då det ändå låg en hög med färdigkluvet på garageplan.
Funkade helt ok, lite besvärligt att trä på säcken på ramen men det kanske lossnar med lite träning.
När jag ändå stod vid vedklyven så tyckte farsan att jag skulle byta strömbrytaren till klyven som krånglade. Fanns en beggad liggandes i garaget så det var bara att hugga i.
Lagom till att klyven var klar så dök två av mina röjningsgubbar upp.
Börje hade börjat göra ved på gården när gängorna gått till kastskyddet, försökte gänga ner pinnbulten till en M6 men det blev ingen vidare gänga. Nu hade jag en likadan såg liggandes i förrådet som blivit nedgraderad från andrasåg till reservsåg till dammsamlare, hade inte riktigt tid att skruva dess mer med den så jag gav min dammsamlare till honom istället, en 15 år gammal Hqv av okänd modell.
Tage däremot hade en trevlig överraskning med sig, min älgkrona som jag lämnat till honom för att han skulle snygga till den och lägga upp på en sköld.
Nu var dagen nästan slut så jag passade på att svara på ett skyddat nummer som till ca 95% är försäljare. Var en kille från tidningen Justitia som ville sälja nån specialutgåva över kommunens företag så att man skulle kunna se vilka som har betalningsanmärkningar och hur stora skatteskulder dom har. Tackade nej minst 4 gånger och till slut tror jag att han hörde mig då samtalet avbröts abrupt. Är inte nog nyfiken på att få veta hur illa det går för andra för att lägga 2400:- + moms men jag tror säker att dom får sälja en hel del.





