Trejon ad
skogsrået
Medelhuggare
 
Inlägg: 110
Blev medlem: tis 02 dec 2008, 21:07
Ort: Sangis-Norrbotten
Skogsblogg: Visa blogg (158)
Sök bloggar

Avancerad sökning

151 användare online just nu: 55 registrerade, 2 dolda och 94 gäster




Skogsråets blogg


Ett yrväder ursprungligen från västerbotten,bondjänta i grunden.Utbildade mig till skogsmaskinsförare redan i slutet av åttiotalet.Jobbat med allt möjligt,bl.a mjölkat kossor ,lackerat lastbilar,kört skördare/skotare,track crew på monster jam,jobbat som skyddsombud,stått i kassan på IKEA,arbetat på 3 olika handelsträdgårdar,haft hand om turridningar,guldvaskning och yxkastning på äventyrsföretag,röjt,varit utsättningsassistent o mycket annat. Sambo med skogsmaskinsentreprenör i Norrbotten.Vi har hund,katter o hästar.Tog lastbilskortet i våras.Tyvärr varit krasslig i ett år.Fem blodproppar höll på att däcka mig totalt i höstas-nu sitter jag återigen på skolbänken för att uppdatera mina skogliga kunskaper,en skogsmaskinsförarutbildning på 40 veckor.Lagom till skolstarten i höstas fick jag ytterligare en blodpropp. Kämpade på och trodde nog att jag kunde lägga allt jobbigt bakom mig..men nu i november hände det igen. Ytterligare blodproppar och nu börjar det bli allt allvarligare.
Trots medicin drabbas jag ändå. Livet känns inte allra roligast just nu men det är bara att gilla läget så gott det går.Drömmer om att starta Forest camp-en upplevelseanläggning med skoglig inriktning-med en slogan som "dra åt skogen-o få en riktig körupplevelse" :grin:

Förstår inte denna OS hysteri????

Permanent Länkav skogsrået mån 15 feb 2010, 21:02

Jag är ganska ointresserad av sport ..har förstått att det pågår en större tävling nu..var tvungen fråga sambon var det där OS höll hus..han tittade på mig storögt o trodde att jag skojade..han som så länge sett fram emot vinter OS med skidåkning..just nu sitter han o jublar i sin ensamhet framför tv´n..det gick visst bra för sverige..det är konstigt att man alltid säger"jippie.VI vann."..men när det inte går så bra o sverige förlorar någon tävling är det inte VI man säger längre utan dom ..eller sverige eller så..men var tog VI känslan vägen då???
Nä..själv sitter jag o tragglar körkortsteori..man är inte van att plugga så här intensivt..tröttheten slog till redan i förmiddags.. (-| .nu läser jag på ren tjurskallighet...tragglar,läser o försöker lära... men sambons jubel i bakgrunden gör att min koncentration inte är helt på topp %-( :lol: hittat en sida på nätet där man kan göra ganska fina bildspel..har lagt upp lite på You Tube för den som vill se lite monstertruckar,lastbilar och skogsmaskiner... .här är länken till skördarens lilla bildspel... http://www.youtube.com/watch?v=22DTiZgKp1ssampon ska senare få ett eget bildspel..från i somras när sambon satte fast den i en myr ordentligt.... :lol:


Sambo med skogsmaskinsentreprenör-kör allt som är stort och mullrar:skotare,skördare,lastbil.truck,hjullastare,grävmaskin,traktor mm.
Utbildad skogsmaskinsförare för 23 år sedan-fräschar nu upp mina kunskaper på nytt.
5 kommentarer Visad 1190 ggr
Kommentarer
Re: Förstår inte denna OS hysteri????

Permanent Länkav valmet901 mån 15 feb 2010, 21:16

Charlotte kalla vann ett OS guld i 10 km fristil det är därför din sambo jublar :smile:
Senast redigerad av valmet901 mån 15 feb 2010, 21:19, redigerad totalt 1 gång.
valmet901
Huggarmästare
 
Inlägg: 785
Blev medlem: lör 30 dec 2006, 18:26
Ort: Västra götaland
Skogsblogg: Visa blogg (0)
Re: Förstår inte denna OS hysteri????

Permanent Länkav skogsrået mån 15 feb 2010, 21:34

okej..då förstår jag varför han studsar upp o ner i soffan med fånigt leende...någon som förresten vet om polisen behöver ha varselkläder o vara synliga när de har fartkontroller med laserpistol...vi diskuterade det på skolan idag...
Sambo med skogsmaskinsentreprenör-kör allt som är stort och mullrar:skotare,skördare,lastbil.truck,hjullastare,grävmaskin,traktor mm.
Utbildad skogsmaskinsförare för 23 år sedan-fräschar nu upp mina kunskaper på nytt.
skogsrået
Medelhuggare
 
Inlägg: 110
Blev medlem: tis 02 dec 2008, 21:07
Ort: Sangis-Norrbotten
Skogsblogg: Visa blogg (158)
Re: Förstår inte denna OS hysteri????

Permanent Länkav Tosca mån 15 feb 2010, 22:31

Polisdoktorn på radio Sörmland pratade om varselkläder för några veckor sedan.
Jag har för mig att han sa att det inte fanns någon tvingande lag för poliser, däremot försökte de alltid att ha det.
Frågan faller väl snarast under arbetsmiljö, så man kan väl anse det vara starkt rekommendabelt åtminstone.
Tosca
Proffshuggare
 
Inlägg: 352
Blev medlem: lör 14 nov 2009, 18:26
Ort: Nordöstra Svealand
Skogsblogg: Visa blogg (0)
RE: Förstår inte denna OS hysteri????

Permanent Länkav D Brown mån 15 feb 2010, 23:09

Det stämmer nog bra som Tosca skriver. Jag tycker oftast att dom har varselväst, men man kan också se dom stå och smyga i bara uniform.
Förvisso är det väl oftast otrevligt att få en laserpicka riktad mot sig, men om dom dessutom inte har någon varselväst på så ser det ju ut som att man håller på att bli beskjuten med vapen. ^#(^
D Brown
Proffshuggare
 
Inlägg: 451
Blev medlem: sön 16 dec 2007, 00:18
Skogsblogg: Visa blogg (0)
Re: Förstår inte denna OS hysteri????

Permanent Länkav totte mån 15 feb 2010, 23:36

Va! Är det OS? Vad är det? Vad gör dom där? Vilka då förresten? :D
2CVtrac (1951-2012), Homelite ZIP-6 (1960), Homelite SXL-12 (1964), Brumi tvåhjulstraktor (1965), Gilson 55001 (1971), Gilson 55113 (1977), Jonsered 621 (1972), Jonsered 520 SP (1984), Husqvarna jordfräs T520 (1990), Partner 4200 hobbysåg (2007)
Användarvisningsbild
totte
Moderator
 
Inlägg: 6126
Blev medlem: lör 29 mar 2008, 02:23
Ort: Vännäs, Västerbotten
Skogsblogg: Visa blogg (680)

Vilka är online

Registrerade användare online: Amatöribött, arvid, axwell, aywa, Bergan, BingBot [bot], Blivande snickare, BorN, Brickan, Charles, deex, elgubbe, FalconXPG, femtionio, Filip_björndahl, Fors, Google [Bot], Google Feedfetcher, Griffin, gwall, hagman88, hasmas, hayabusa 08, Hema, huggarn82, ICE, Ingoberra, Jesper, Joooell, kolsbo13, Linecutter, LOL, lugnberg, mashun02, matwik, Mikael, MSNbot Media, mummelman, Munther, nissebrun, parbring, Pe_Er_79, PonsseBuffaloDual, Rottne_H11, Scoutman, sjohult, skogsau1964, skogshasse, Slurfi, Storken, superdave, tullan, Vedproducent, volvo_buster, Yandex